top of page

טיפ 11 אל תלך שבי אחר מיתוס העילוי

לראשונה בעברית הספר הקטן של הכישרון: 52 טיפים לשיפור כישוריך, מאת דניאל קויל!

מה שתמצאו בספר זה הוא אוסף טיפים פשוטים ומעשיים לשיפור מיומנויות, שאספתי ישירות מן החממות בהן ביקרתי ומן המדענים החוקרים את הנושא. הטיפים הוכחו בשטח, הם בעלי גיבוי מדעי והחשוב מכל – תמציתיים. בסופו של דבר כולנו מנווטים בחיים עמוסים ומורכבים. הורה או מורה, ספורטאי או מאמן, אמן או יזם, כולנו רוצים לנצל באופן מיטבי את הזמן והאנרגיה שלנו. בפיתוח הכישרון שלנו אנחנו יכולים להפיק תועלת ממדריך למשתמש, משהו שינחה אותנו – עשו כך, לא כך. אנחנו יכולים להרוויח ממדריך מומחה שמונח בכיסנו. אנחנו יכולים להיעזר בספרון קטן.

את רובנו מלמדים בצעירותנו שכישרון הוא מולד – בדיוק כמו שיער חום או עיניים כחולות. לכן אנחנו מניחים שהסימן הוודאי ביותר לכישרון הוא הצלחה מוקדמת, מידית וחסרת מאמץ, כלומר להיות ילד פלא. למעשה, עדויות מחקריות מבוססות רבות מעידות כי המסקנה הזו היא שגויה. הצלחה מוקדמת היא מנבאת גרועה של הצלחה ארוכת-טווח.

טיפ 11 אל תלך שבי אחרי מיתוס העילוי

הרבה מבצעי-על זכו להתעלמות בשלב מוקדם, ואז התפתחו להיות כוכבים. הרשימה כוללת את מייקל ג'ורדן (נופה מנבחרת התיכון בשנתו השנייה), צ'רלס דארווין (נחשב על ידי מוריו לאיטי ולשגרתי), וולט דיסני (פוטר מהעבודה בצעירותו בשל "היעדר דמיון"), אלברט איינשטיין, לואי פסטר, פול גוגן, תומס אדיסון, לב טולסטוי, פרד אסטר, וינסטון צ'רצ'יל, לוסיל בול ורבים אחרים. תיאוריה אחת, שהוצעה על ידי ד"ר קרול דווק מאוניברסיטת סטנפורד, היא שתשומת הלב והשבחים שילדי פלא מקבלים בצעירותם מובילים אותם להגן על "מגע הקסם" שלהם, בכך שהם מצמצמים את מספר הסיכונים שהם לוקחים, בחירה המובילה, בסופו של דבר, להאטת הלימוד שלהם.

חממות הכישרונות אינן מבוססות על זיהוי כישרונות אלא על יצירתם, יום אחר יום. המאמנים בהן לא מתרשמים מדי מהתפתחות מוקדמת, ולא מעמידים פנים שיוכלו לנבא מי יצליח. כשביקרתי במתקן האימונים האולימפי של ארה"ב בקולורדו ספרינגס, שאלתי בחדר ובו חמישים מאמנים בכירים שאלה זהה: "מי יכול לנבא באופן מדויק את סיכוייו של ספורטאי מוביל בן חמש-עשרה לזכות במדליה במשחקים האולימפיים בעוד שנתיים?" רק מאמן אחד הרים את ידו (באופן לא מפתיע, היה זה מאמן ההתעמלות, ענף בו הספורטאיות מבשילות מוקדם ומאפייני הגוף של שלהן ממלאים תפקיד חשוב).

אנסון דוראנס, המאמן הראשי של קבוצת כדורגל הנשים של אוניברסיטת צפון-קרוליינה, אותה הוביל ל-21 זכיות באליפות הלאומית, מסכם זאת יפה. "אחד הדברים המצערים ביותר בהם נוכחתי, כאשר אני בוחן שחקניות צעירות, הוא השחקנית שנאמר לה במשך השנים כמה היא נהדרת. כאשר היא מגיעה לבית הספר התיכון היא כבר מתחילה להאמין בזה. כאשר היא בשנה האחרונה של בית הספר התיכון היא כבר שחקנית מפוספסת. לעומתה יש את הילדה ההפוכה לה: הילדה שממתינה בצל, שמחליטה בשקט ובנחישות שתהפוך את עצמה לשחקנית כדורגל. תמיד, ללא יוצא מן הכלל, הילדה הצנועה, בעלת מוסר העבודה, היא זו שתהפוך בסופו של דבר לשחקנית האמתית.

אם זכית להצלחה מוקדמת עשה את כל מה שביכולתך להתעלם מהשבחים ולדחוף את עצמך לקצה גבול יכולתך, שם מתרחש השיפור. אם לא זכית להצלחה מוקדמת, אל תפרוש. במקום זאת התייחס למאמציך המוקדמים כניסיונות, לא כפסק דין. זכור – טיפוח כישרון הוא מרתון, לא מרוץ למרחק קצר.

פוסטים אחרונים
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page