top of page

אומנות המסירה

משחקי כדור קבוצתיים הם ענפי הספורט הפופולאריים ביותר בעולם. אחד המרכיבים המרכזיים שמבדילים בינם לבין ענפי הספורט האישיים הוא כמובן המסירה. לכאורה אין בזה שום חידוש, אבל כאשר חושבים על כך קצת יותר לעומק, רואים שיש כאן הרבה יותר ממה שנראה לעין במבט ראשון.

ברגע ששחקן משתלט על הכדור, הוא נקלע לסיטואציה שדורשת ממנו קבלת החלטות מורכבת ביותר: להחזיק בכדור, לנסות להתקדם איתו ולשפר עמדה או למסור? ואם למסור – למי מבין השחקנים האחרים למסור? מתי בדיוק למסור? ולאן למסור? כדי לקבל את ההחלטה הנכונה, חייב השחקן לשקלל, בתוך שבריר שנייה, אלמנטים מתמטיים רבים, שרובם כלל אינם בשליטתו, כמו תנועת שחקני קבוצתו ותגובות שחקני היריב. שינוי זעיר בכל אחד מהם יכול להפוך החלטה נכונה להחלטה שגויה ואף גורלית.

רוצים דוגמה? בבקשה. ראו למשל כיצד משתהה שחקן ארגנטינה שנייה אחת מיותרת במסירת הכדור, והופך בכך מצב של אחד על אחד מול השוער לשער שנפסל בגלל נבדל

תזמון המסירה הוא פעולה שמצריכה מהשחקן לבצע סדרה של חישובים ובהם יקבל החלטה, בהסתמך על החישובים שעשה, מה יקרה בעוד X זמן במגרש. ביצוע לא נכון של סדרת החישובים יכול לגרום לו למסור את הכדור מוקדם מדי, ואז השחקן לא יגיע לכדור העומק שנשלח לעברו. אופציה נוספת היא שעל סמך החישובים שביצע השחקן הוא הגיע להחלטה למסור את הכדור מאוחר מדי. במצב כזה, השחקן כבר נמצא מעבר לקו ההגנה, בעמדת נבדל, כפי שהתרחש בדוגמה שראינו למעלה.

תזמון המסירה הוא לא הפעולה המתמטית היחידה שהשחקן צריך לבצע. הוא צריך גם לקבל החלטה בנוגע לעוצמת המסירה. מה קורה למשל אם השחקן קיבל החלטה למסור בדיוק ברגע הנכון, אך הפס שלו היה חלש מדי ? האם קבלת ההחלטות שלו היא טובה או לא? באותה סיטואציה, המסירה הייתה יכולה להיות גם חזקה מדי. האם פה קבלת ההחלטות היא טובה או לא?

ברוח היורו, בואו ניכנס רגע לראשו של אנדרס אינייסטה, וננסה להבין מה הוא חושב. כאשר הוא רוצה לקבל את הכדור אליו לרגל, הוא מתחיל בביצוע סריקה ויזואלית של כל המגרש ומתחיל לבצע סדרת חישובים שיאפשרו לו לקבל החלטה טובה יותר. למשל - "קיבלתי את הכדור מצד ימין. אני רוצה לשנות את כובד המשחק, מה קורה בצד שמאל שלי ? אני רואה שלושה שחקנים שלי ושלושה שחקני יריב. לשחקן הרחוק יהיה לי קשה למסור. השחקן הקרוב אליי נשמר על-ידי שחקן יריב. השחקן השלישי מתחיל תנועה לעומק ויש שטח למסירה בין המגן השמאלי לבלם. אני חייב לשחק מהר. ראיתי להיכן הוא מבצע את הריצה. שתי נגיעות או נגיעה? אני חייב למהר לפני שהוא ייכנס לאופסייד! באיזו עוצמה למסור? למסור את הכדור חלש יותר אבל לשטח? או למסור כדור חזק יותר אבל אליו לרגל כך שההשתלטות על הכדור תהיה לו נוחה יותר? "

אלה הן רק חלק מהמחשבות אשר עוברות בראשו של אינייסטה לפני שהוא מבצע כמעט כל פעולה במגרש. את תהליך החשיבה הזה שחקנים צריכים לבצע בצורה מדויקת, לפעמים בתוך אלפיות שנייה. עדיין זה נראה לכם כל כך פשוט למסור את המסירה הנכונה, בתזמון הנכון ובעוצמה הנכונה?

לנו, הצופים מהצד, הסיטואציה נראית פשוטה. אך השחקנים צריכים לבצע חישובים מתמטיים רבים כדי להצליח בפעולה. במקרה הזה, בעיות תנועה במתמטיקה נפתרות בעזרת המשוואה – מהירות X זמן = דרך. במקרה שלנו, עוצמה X מהירות = דרך (קבלת החלטות נכונה).

כמה פעמים יצא לכם לראות קבוצה יוצאת למתפרצת ופס אחד לא נמסר מספיק קדימה וקוטע את כל ההתקפה המהירה?! כמה פעמים יצא לכם לראות קבוצה יוצאת למתפרצת ופס אחד נמסר יותר מדי קדימה והכדור יוצא מתחומי המגרש?! כמה פעמים יצא לכם לראות שחקן שמאחר בשבריר של שנייה, וכתוצאה מכך השחקן שמקבל את הכדור כבר נמצא באופסייד?!

שחקנים ומאמנים יקרים - האם אתם עובדים על הנושאים הללו באימונים? במידה וכן, תנו לנו דוגמאות לתרגילים שאתם נותנים לשחקנים לבצע באימון, על מנת לשפר את יכולתם לחשב את המשוואה, "עוצמה X מהירות= דרך"

פוסטים אחרונים
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page